Warszawa sylwiabienkowska@gazeta.pl +48 511 188 425

Zwiększenie umiejętności komunikacyjnych

Wydarzenie, jakim są narodziny nowego człowieka ,  wyznacza kobiecie i mężczyźnie nowe zadania które będą razem wypełniać w rodzicielstwie.

To, co dzieje się przed przyjściem dziecka na świat, czyli pomiędzy poczęciem a porodem, to czas szczególny kiedy zachodzi wiele procesów biologicznych i psychicznych, które możemy zaobserwować u rodziców oczekujących narodzin swego dziecka.

Fascynujące są lawinowe zmiany rozwojowe obserwowane u dziecka prenatalnego, kiedy to buduje się nowy organizm wyposażony w ośrodkowy układ nerwowy, powstaje nowa psychika i nowa świadomość.

Przemiana kobiety, która staje się matką , związane z nią procesy  fizjologiczne, które oddziałują na cały organizm,  szalejące hormony  – to tylko niektóre ze zdarzeń.

Doświadczenia zebrane w okresie ciąży i porodu stanowią źródło intensywnych przeżyć psychicznych i są ważnymi elementami w kształtowaniu się poczucia tożsamości płciowej, w tworzeniu się obrazu własnej osoby,  jako dojrzałej i kompetentnej.

Wyniki badań dotyczących ciąży i porodu wskazują, że stan psychiczny mamy , a zwłaszcza przeżywane emocje, mogą zwiększyć ryzyko powikłań ciąży, zaburzyć przebieg porodu a w efekcie końcowym laktację.

Przygotowanie do porodu, ma na celu prewencyjne ukierunkowanie kobiet i mężczyzn do podjęcia ról rodzicielskich, nawiązywania interakcji z noworodkiem i niemowlęciem oraz udzielania sobie wsparcia niezbędnego przy opiece nad dzieckiem.

Zwiększenie umiejętności komunikacyjnych partnerów  pozwoli na lepsze porozumiewanie się  w sytuacjach kryzysowych podczas ciąży  ale też umożliwi   bogatszy rozwój w sytuacjach pomyślnych. Trafne rozpoznawanie komunikatów pozwala na szybkie podjęcie stosownych działań i doprowadzenie do korzystniejszych rozwiązań.

Te nowe umiejętności bardzo pomagają w komunikacji z personelem  medycznym. Status  mamy, która jest pacjentką, a posiada sprawność psychofizyczną i wsparcie ojca dziecka,  to status partnera dla  lekarzy i położnych.

Pamiętajcie o tym.

Magister położnictwa
Sylwia Bieńkowska
e-mail :  sylwiabienkowska@gazeta.pl
tel.  511 188 425

Vasta, R., Haith, M. M., Miller, S. A. (1995). Psychologia dziecka. Warszawa: WSiP.

Sheridan, C. L., Radmacher, S. A. (1998). Psychologia zdrowia. Wyzwanie dla biomedycznego modelu zdrowia. Warszawa:

Instutut Psychologii Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *