Warszawa sylwiabienkowska@gazeta.pl +48 511 188 425

Nacięcie krocza w czasie porodu

Nacięcie krocza w czasie porodu ( epizjotomia) w przeszłości było uważane za nieszkodliwą procedurę, które miała wręcz chronić przed poważnym rozerwaniem tkanki krocza. Sądzono, że pomaga zapobiec wypadaniu pęcherza i odbytnicy po urodzeniu dziecka.

Jednak badania udowodniły że nacięcie krocza nie zapobiega obniżeniu napięcia mięśni dna miednicy i wypadaniu narządów oraz wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, natomiast nacięcie krocza podczas pierwszego porodu zwiększa ryzyko powikłań podczas kolejnych porodów ( „Obstetrics and Gynecology”).

Nacięcie krocza nie jest też łatwiejsze do gojenia niż pęknięcie.
Najczęstszym uciążliwym objawem, opisywanym przez kobiety po tym zabiegu, jest utrzymujący się przez wiele miesięcy odczuwalny ból podczas kontaktów seksualnych.

Dlaczego jest wykonywane ?

W niektórych przypadkach nacięcie jest wskazane lub nawet konieczne, jak np. przy ryzyku niedotlenienia dziecka lub przy schorzeniach mamy zagrażających życiu obojga ( np. choroba serca), często dziecko jest w nieprawidłowej pozycji i istnieje ryzyko krwawienia w czaszce dziecka ( krwawienie śródczaszkowe).

Nacięcie krocza jest zabiegiem  chirurgicznym. U kobiet, nacięcie ma miejsce  między odbytem a pochwą, u mężczyzn  nacięcie jest wykonywane  między odbytem i moszną. Podczas zabiegu nacięcie krocza przecina się zarówno skórę jak też mięśnie. Jest on zwykle stosowany u kobiet podczas porodu. Nacięcia krocza dla mężczyzn występują podczas różnych procedur medycznych, w tym usunięcia prostaty.

Grupy poporodowych urazów krocza :

  1. Pierwszy stopień – (mały)  gdzie tylko biorą udział błony śluzowe pochwy i skóra krocza.
  2. Drugi stopień (najczęstszy) – gdzie przecina się błony śluzowe pochwy do tkanki podśluzowej ale nie do odbytu.
  3. Trzeci stopień – oprócz tkanek wyciętych w stopniu 2 następuje częściowe lub całkowite przecięcie mięśni zwieracza odbytu.
  4. Czwarty stopień ( najbardziej represyjny) obejmuje również cięcia wyściółki  odbytnicy czyli uszkodzenia błony śluzowej odbytnicy .

Odzyskiwanie  zdrowia po nacięciu krocza.

Typowy czas leczenia trwa od 4 do 6 tygodni, w zależności od stopnia nacięcia i materiału zastosowanego do zszywania rany.

W przypadku łagodnym ból po zabiegu trwa przez 2 do 3 tygodni. Można używać środków przeciwbólowych  takich jak Ibuprofen, o ile dziecko nie urodziło się jako wcześniak  ( przed 37 tygodniem). Jeśli rana jest szczególnie bolesna można użyć okładu z lodu ( lód umieszczony w ręczniku, nie bezpośrednio na ranie).

Trzeba zachować wysokie standardy higieny, utrzymywać nacięcie w suchości i czystości aby zapobiec infekcji. Mogą wystąpić różne problemy zarówno z oddawaniem moczu ( bolesne pieczenie) jak też robieniem stolca.https://www.youtube.com/embed/92peWsw_4-Y?list=PL9spwnN7XxA9Lxj1UG086CKnbUAjVT-sr

Polecane publikacje:http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/porod/jak-urodzic-bez-nacinania-krocza_35451.htmlhttp://www.rodzicpoludzku.pl/Przeglad-prasy/Naciecie-krocza-grozi-powiklaniami-przy-kolejnym-porodzie.html Cytat : „…http://www.mp.pl/artykuly/34568

Można zapobiec nacięciu krocza ?

Zaleca się masaż krocza w okresie ciąży pod okiem położnej.

ZAPAMIĘTAJ: Do porodu, jak do każdego ważnego wydarzenia, trzeba się przygotować !  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *