Warszawa sylwiabienkowska@gazeta.pl +48 511 188 425

Przebieg ciąży

Ciąża to czas wyjątkowy. W ciągu 40 tygodni kształtuje się nowy organizm, ale zmienia się bardzo także mamusia. Ten czas dzieli się na trzy trymestry:
I trymestr – od zapłodnienia do 13 tygodnia ciąży,
II trymestr- od 14 do 27 tygodnia ciąży,
III trymestr – od 28 do 40 tygodnia ciąży.

40 tygodni oczekiwania – zobacz jak przez nie przejść i rozumieć co się z Tobą dzieje.https://www.youtube.com/embed/EC-qvm5y5W8https://www.youtube.com/embed/FFl_itNUhqkhttps://www.youtube.com/embed/eXxVR1FuHaQhttps://www.youtube.com/embed/eOaP44frdhAhttps://www.youtube.com/embed/wZhmp9f8QxIhttps://www.youtube.com/embed/jQIZK-ZNHTQ?list=PLKPN2YozB9I1KKtrAr8nakMD4jUjUHAXe

Ciąża jest bardzo ważnym i niezwykle niejednorodnym etapem, który u każdej kobiety zachodzi w innych okolicznościach i z innym nastawieniem. To pewne, że jest przeżyciem wyjątkowo intensywnym i mającym wpływ na nasze zdrowie nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne…

Jak twierdzi J. Raphael-Leff, ciąża to „(…) proces, w którym zmianom rozwojowym ulega tak płód, jak i kobieta”[1]. Ciąża to trudny okres dla kobiety. Na kobietę oddziałują wtedy czynniki biologiczne (hormony), psychologiczne (emocje) i społeczne (środowisko).

Poczęcie dziecka związane jest z przeżywaniem przez kobietę bardzo nasilonych emocji. Często są to przeciwstawne uczucia:

  • „szczęścia i strachu;
  • oczekiwania i niepewności;
  • wiary i wątpliwości;
  • ufności i niedowierzania”[2].

Różnice w psychice ciężarnej można wyróżnić na podstawie wieku przyszłej mamy. Młode kobiety przeważnie odczuwają lęk i obawy przed świadomością posiadania dziecka, zwłaszcza jeśli jest to  ciąża nieplanowana. Nieprzystosowanie do nowej roli może objawiać się depresją, brakiem radości czy zniechęceniem[3].

W innej sytuacji są kobiety, które przekroczyły 30-ty rok życia. Posiadają ustabilizowaną sytuację materialną oraz zawodową, są gotowe na poczęcie dziecka, a ich związki są trwałe i co najmniej kilkuletnie. W sytuacji poczęcia dziecka odczuwają radość, natomiast rzadko zdarzają się stany depresyjne i przygnębienie[4].

Pomimo ogromnej radości związanej z urodzeniem dziecka, wiele jednak kobiet doświadcza okresowej depresji po urodzeniu dziecka. Są to okresy trudne i cząsto wymagają  interwencji specjalisty.

[1] Bielawska-Batorowicz E., Psychologiczne aspekty prokreacji, Katowice 2006, Wydawnictwo Śląsk, s. 111.

[2] Kościelska M, Trudne macierzyństwo, Warszawa 1998, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, s. 38.

[3] Bielawska-Batorowicz E., Psychologiczne aspekty prokreacji, Katowice 2006, Wydawnictwo Śląsk, s. 121.

[4] Bartosz B., Doświadczanie macierzyństwa. Analiza narracja autobiograficznych, Wrocław 2002, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, s. 52.