Położna Doradca Laktacyjny Tel. 502 655 442

Poród w wodzie

Pionierem porodów w wodzie okazał się nauczyciel wychowania fizycznego, Rosjanin Igor Charkovski, który wraz z małżonką przeprowadzał porody w wodzie począwszy od 1960 roku. Jest to postać kontrowersyjna, budząca wiele sprzecznych opinii, a sam poród był tylko jedną ze składowych do wychowania nowej, bardziej odpornej rasy ludzkiej – czytaj
Pierwsze opracowanie naukowe porodów w wodzie  powstało na początku lat 80 we Francji, w klinice w Pithiviers dr Michel Odent i wykazało, że woda jako naturalne oraz przyjazne środowisko  stwarza najbardziej optymalne warunki do porodu. Stwierdzono, że kontakt z wodą powoduje u rodzącej ulgę oraz złagodzenie bolesności skurczów rozwierających szyjkę macicy, krocze jest bardziej elastyczne, a dzięki temu nie ma potrzeby nacinania jego powłok.
Niemowlętom woda zapewnia środowisko podobne do tego, w którym dziecko rozwijało się przez 9 miesięcy, co łagodzi stres i nadaje łagodności przejściu do zewnętrznego świata.
W Polsce pierwszy poród w wodzie odbył się 1 czerwca 1996 r. w Klinice Perinatologii Akademii Medycznej w Łodzi.
Coraz większa liczba położników zachęca do wybierania tego sposobu narodzin jako alternatywy dla wcześniejszych rozwiązań.
Jakie są potencjalne korzyści porodu w wodzie?
Zobaczcie video i oceńcie sami