Położna Doradca Laktacyjny Tel. 502 655 442

Poród

 

Poród

to jedno z najważniejszych zjawisk zachodzących w organizmie kobiety w ciąży, niektórzy twierdzą, że najważniejsze w życiu. Na ogół występuje pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży.
Poród, który odbywa się przed 37 tygodniem uważa się za przedwczesny. Preferowany jest naturalny czyli siłami natury jednak interwencja chirurgiczna czasami jest konieczna. Historycznie, poród jest opisywany jako zdarzenie bardzo bolesne, które wiązało się z wysokim ryzykiem zgonu matki.
Obecnie istnieje wiele opcji kontrolowania bólu w czasie porodu ale trzeba poznać siebie i opracować indywidualny plan przebiegu porodu. Nie możesz zapomnieć o bólu, ale możesz zrozumieć po co jest odczuwalny i jak można go zmniejszać.
Po narodzinach dziecka, kobiety często mówią, że ból porodu był ogromny, ale już o nim zapomniały. Tak naprawdę wspomnienia nie zostały zapomniane, ale szczęśliwe narodziny są odbierane jako nagroda za cierpienie i poprzedni ból traci znaczenie.
W czasie ostatnich tygodni ciąży maluszek na ogół ustawia swoją głowę w kierunku szyjki macicy. Akt porodowy rozpoczyna się z chwilą działania hormonu oksytocyny, który skutkuje rozszerzeniem szyjki i następują spazmatyczne skurcze mięśni macicy.
Gdy uwolni się płyn owodniowy, skurcze macicy stają się coraz częstsze i w efekcie końcowym następuje wydalenie dziecka na zewnątrz. Poród kończy się wydaleniem łożyska.

W krajach uprzemysłowionych, większość urodzeń odbywać się przy udziale położnej, która ocenia stan rozszerzeniem szyjki, monitoruje skurcze macicy i bada tętno płodu. Położna jest upoważniona do przyjęcia dziecka, a lekarz interweniuje tylko w przypadku powikłań lub jeśli narodziny przedstawiają pewne ryzyko. Bóle odczuwane przez matki mogą być złagodzone przez znieczulenia zewnątrzoponowe. Zabieg polega na podaniu leku do dolnej części pleców, zazwyczaj pomiędzy trzecim i czwartym kręgiem lędźwiowym i nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu.

Czasem łagodzenie bólu przebiega w sposób bardzo naturalny i matki, które są symbolem łagodności, podczas porodu przeklinają siarczyście.
Profesor psychologii Dr Richard Stephens z Keele zauważył związek między przeklinaniem i poczuciem bólu, gdy jego żona urodziła ich córkę. „Używane z umiarem, przeklinanie może być skutecznym i łatwo dostępne krótkoterminowe lek przeciwbólowy, jeśli na przykład, jesteś w sytuacji, gdy nie ma dostępu do opieki medycznej i leków przeciwbólowych,” mówi dr Stephens. Niejedna położna mogłaby wiele opowiedzieć o takich sytuacjach ale to już temat na inny wpis. Ważne, że zwieńczeniem jest mały człowiek, który jest nasz, nasz aż do bólu.

 

Zobacz co Cię czeka krok po kroku, a przekonasz się, że nie taki poród straszny, jak opowiadają. Posted by Mamás y Bebés on 7 lipca 2015

Zobacz jak wygląda poród w wannie.


CESARKA – wszystko, co chciałabyś wiedzieć