Położna Doradca Laktacyjny Tel. 502 655 442

Struktury i funkcjonowanie jamy ustnej niemowlęcia ważne dla karmienia piersią.

Wargi – są ważne w uchwyceniu piersi, obejmują ją. Razem z językiem pracują formując brodawkę z otoczką w ustach dziecka. Pełnią funkcję stabilizacyjną sutka w jamie ustnej.

Policzki – zapewniają strukturalne wsparcie funkcji ssania oraz stabilne trzymanie piersi dzięki podskórnej tkance tłuszczowej.

Szczęka górna i dolna – zapewniają stabilność języka, warg i policzków. Pozycja żuchwy zwykle jest neutralna, a dziąsła górne i dolne zbliżone do siebie. Obniżenie się żuchwy poszerza jamę ustną umożliwiając wytworzenie ujemnego ciśnienia. Ruchy szczęki dolnej są zwykle rytmiczne ani za szerokie ani zbyt wąskie.

Język – obejmuje brodawkę i otoczkę podczas karmienia uszczelniając jamę ustną. Kiedy język obniża się a jama ustna powiększa wtedy następuje „zassanie” i wytwarza się ujemne ciśnienie. Następstwem tego język wywiera nacisk na zatoki mleczne i poprzez falę perystaltyczną (dodatnie ciśnienie) wymasowuje pokarm. Na języku tworzy się rynienka prowadząc porcję mleka do połknięcia. Język niemowlaka jest delikatny, miękki, może wykonywać ruchy boczne oraz po wysunięciu wystawać poza linię dziąseł na dolną wargę. Podczas ssania język wykonuje rytmiczne ruchy.

Podniebienie – zapewnia stabilność struktur jamy ustnej, pomaga w uchwyceniu piersi. Podczas połykania podniebienie miękkie podnosi się zamykając jamę nosową. Dziecko rodzi się ze stosunkowo płaskim podniebieniem, przez co tworzy niską jamę ustną.

Jama nosowa – noworodek oddycha przez nos, dlatego ważna jest jego drożność.(1)

(1) Problemy w laktacji . Materiały szkoleniowe część I. KUKP. 2005r.

Artykuł zaczerpnięty pracy :
FIZJOLOGIA LAKTACJI I JEJ WPŁYW NA TWORZENIE SIĘ WIĘZI MIĘDZY MATKĄ I DZIECKIEM
autor Sylwia Bieńkowska