Położna Doradca Laktacyjny Tel. 502 655 442

Laktopoeza

Jest to stadium utrzymania wydzielania mleka dojrzałego. Ilość wytwarzanego pokarmu zależy głównie od ilości odprowadzanego pokarmu z piersi.
Kontrolę ilości wytworzonego pokarmu tworzą dwa systemy: krótkoterminowa kontrola wewnątrz pęcherzyków mlecznych oraz odruchy neurohormonalne.
Pierwszy system kontroluje ciśnienie wewnątrz pęcherzyka mlecznego. Podczas karmienia dziecko opróżnia pierś zwykle w około 75% pobudzając laktację. Jeżeli mleko w piersi zostaje i przekracza 25% objętości, jego synteza ulega zahamowaniu. Możliwości przechowywania mleka różnią się między kobietami. Im większe piersi tym większe możliwości przechowywania i lepsza tolerancja zalegającego mleka. Kobiety z małymi piersiami są w stanie wytwarzać odpowiednią ilość pokarmu, ale czasami muszą karmić częściej by chronić ten mechanizm kontrolny. System ten działa niezależnie dla każdej piersi.
Odruch prolaktynowy- ssanie sutka przez dziecko pobudza receptory czuciowe na brodawce i w okolicy otoczki dalej bodźce są przekazywane do podwzgórza i przedniego płata przysadki. Skutkiem tego jest wzrost stężenia prolaktyny we krwi, która działa na komórki pęcherzyków mlecznych i konsekwencji powoduje wytwarzanie pokarmu. Im szybciej po porodzie stymulowany jest ten odruch tym wyższa ilość i powinowactwo receptorów prolaktyny w gruczole sutka.(1)
Odruch oksytocynowy jest odruchem wypływu pokarmu. W fazie wypływu mleko, które wypełnia pęcherzyki i przewody mleczne, początkowo jest nieosiągalne. W momencie rozpoczęcia aktu ssania dziecko korzysta z pokarmu nagromadzonego w przewodach wyprowadzających i w zatokach mlecznych. Opróżnianie z zatok mleka wyzwala wydzielanie oksytocyny z tylnego płata przysadki mózgowej. Oksytocyna, drogą naczyń krwionośnych, dociera do gruczołu powodując skurcz gładkich komórek mięśniowych i włókien sprężystych, oplatających pęcherzyki i przewody mleczne, powodując przesuwanie pokarmu i wypływ mleka z pęcherzyków i przewodów mlecznych. (2)

(1) Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią: Szkolenie Międzynarodowych Konsultantów Laktacyjnych. Materiały edukacyjne dla uczestnika. 2003
(2) Karmienie piersią. Skrypt dla studentów medycyny. KUKP. Warszawa 2002r.

źródło : Artykuł zaczerpnięty  z pracy :
FIZJOLOGIA LAKTACJI I JEJ WPŁYW NA TWORZENIE SIĘ WIĘZI MIĘDZY MATKĄ I DZIECKIEM
autor Sylwia Bieńkowska
Gorzów