Położna Doradca Laktacyjny Tel. 502 655 442

Laktator

Laktator (odciągacz pokarmu)

to urządzenie mechaniczne pozwalające kobietom w okresie laktacji na odciąganie pokarmu. Ta specyficzna pompa pozwala w łatwy sposób wydobywać z piersi mleko i zbierać je w odpowiednio przygotowanej butelce a następnie podawać je dzieciom, które  nie potrafią samodzielnie ssać (np. wcześniakom).
Znane laktatory to urządzenia ręczne zasilane dzięki pracy mięśni  lub urządzenia elektryczne zasilane energią z sieci lub z baterii.
Karmienie piersią zazwyczaj nie należy do najłatwiejszych, nadmiar lub niedobór pokarmu, poranione brodawki lub zapalenie piersi skutecznie utrudniają karmienie.
Wtedy pomocą służy laktator, który odwzorowując rytm ssania dziecka, pozwala na szybsze odciągnięcie pokarmu.

Profesjonalne badania dotyczących naturalnego procesu karmienia pozwoliły opracować technologię, która pozwala na wybranie najlepszych indywidualnie dostosowanych ustawień dla uzyskania silnego wypływu mleka mamy przy jednoczesnym zachowaniu poczucia komfortu i bezpieczeństwa.
Takim laktatorem jest Laktator Lactaline, który posiada niezależną regulację siły i szybkości ssania w każdej fazie odciągania pokarmu.

pp-lactaline
Laktator osobisty z niezależną regulacją siły i szybkości ssania w każdej fazie odciągania.

 

Umożliwia odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie lub w razie potrzeby tylko z jednej. Posiada zamknięty system Airlock Protection™, który chroni przed rozwojem wirusów i bakterii oraz zawilgoceniem.

Charakterystyka produktu

  • posiada dwa osobne pokrętła do regulacji siły i szybkości ssania – Custom Control™
  • ma 32 możliwe kombinacje ustawień
  • Airlock Protection™ zapobiega wymianie powietrza pomiędzy odciągniętym mlekiem, a przewodami laktatora
  • specjalnie zaprojektowana i opatentowana membrana chroni silnik i przewody przed wilgocią

pp-lactaline1pp-lactaline2

 

 

Laktator – historia

Idea nie jest młoda, w dniu 20 czerwca 1854 roku Urząd Patentowy Stanów Zjednoczonych wydał Patent No. 11,135 dla LO Colbin jako wynalazcy i patentowego wnioskodawcy pompy laktacyjnej.

laktator1

W 1923, inżynier Edward Lasker rozpoczął produkcje mechanicznego laktatora naśladującego działanie ssania niemowlęcia co zostało uznane przez środowisko lekarzy za przełom w tej dziedzinie.

laktator2
Pompy w swym działaniu za pomocą ssania wciągają brodawkę do odpowiednio wyprofilowanego kapturka, a następnie zwalniają lub ściskają brodawkę. Dla trzydziestu do sześćdziesięciu cykli na minutę uzyskujemy najlepsze efekty wyrzutu mleka z piersi.

Laktator nigdy nie jest jednak tak skuteczny w usuwaniu mleka z piersi, jak praca dziecka.

W 2009 roku badania wykonane na Uniwersytecie Stanforda wykazały, że przy użyciu laktatorów uzyskujemy masaż pobudzający produkcję mleka. Matki, które stosowały techniki masażu i odciąganie pokarmu uzyskiwały produkcję mleka nawet do 40 % większą,  co jest nie do przecenienia przy matkach wcześniaków, czy po cesarskim cięciu.

Źródła:

Krótka historia laktatory

http://www.theatlantic.com/technology/archive/2013/10/a-brief-history-of-breast-pumps/280728/

Breast pump

https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_pump