Warszawa sylwiabienkowska@gazeta.pl +48 511 188 425

Laktacja – czyli kobieta karmi piersią.

Laktacja mamy po porodzie

Bezpośredni kontakt matki i dziecka po porodzie ma zasadnicze znaczenie dla naturalnego karmienia. Jednym ze spontanicznych zachowań matek po porodzie jest przytulenie dziecka do piersi a tym samym stworzenie mu okazji do podjęcia ssania.
Matki najczęściej instynktownie przykładają dzieci do lewej piersi, a dzieci uspokajają się, słysząc znany sobie z życia prenatalnego rytm serca.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w : sposobie przystawienia do piersi, upewnienienia się czy dziecko się najada, czy masz wystarczającą ilość pokarmu, w przypadku bolesnych brodawek lub obolałych piersi, w przypadku dziecka jedzącego za dużo, oraz w przypadku braku chęci jedzenia , gdy brakuje ci pokarmu lub gdy masz go za dużo … mogę Ci pomóc

Obfite piersi, pełne biodra

to tytuł bestselerowej powieści Mo Yanga
ale skoro teraz taki opis pasuje idealnie do Ciebie poczuj się jak numer jeden na liście przebojów.
Wierz mi od obfitych piersi i matczynego mleka uzależniony jest każdy mały nałogowiec na tej planecie.
Więc ciesz się, nigdy do tej pory nie byłaś tak pożądana .
Ja będę się cieszyła razem z Tobą, a gdy będzie trzeba posłużę pomocą i radą.

Opieka nad noworodkiem

Certyfikowany doradca laktacyjny
Sylwia Bieńkowska
tel. 511 188 425

Zmienność pokarmu kobiecego

Mleko kobiece jest pokarmem stale zmieniającym się zależnym od czasu trwania ciąży, okresu laktacji, pory dnia i roku, fazy karmienia, zależnym od diety matki, częstości karmień.

Laktacja

Jest to wytwarzanie mleka, magazynowanie go w piersiach i wypływanie pokarmu. Zaczyna się po porodzie i kończy wtedy kiedy obieta przestajek karmić piersią.
1 Mleko w czasie trwania ciąży ( Mleko wcześniaka )
Mleko wcześniaka posiada wyższą ilość kalorii, wyższe stężenie lipidów, cholesterolu, fosfolipidów i średnołańcuchowych kwasów tłuszczowych, białek z optymalnym sładem aminokwasów, więcej immunoglobuliny SIgA, sodu, chlorków, potasu, magnezu i żelaza.W porównaniu z mlekiem dojrzałym zawiera mniejsze ilości laktozy. Mleko to dojrzewa na przestrzeni od 4 do 6 tygodni osiągając skład mleka dziecka donoszonego. (1)

2 Mleko w okresie laktacji
· siara
· mleko przejściowe
· mleko dojrzałe
Siara – ma dużą gęstość, żółty kolor z powodu wysokiej zawartości betakarotenu. Jest skoncentrowanym pożywieniem wytwarzanym w III trymestrze ciąży aż do 5 dnia po porodzie. W porównaniu z mlekiem dojrzałym zawiera więcej białka i witaminy A, sodu, cynku, chloru i potasu a miej tłuszczu i laktozy. Dzięki właściwościom przeczyszczającym przyspiesza wydalanie smółki zmniejszając nasilenie żółtaczki u noworodka. W siarze występuje duże stężenie przeciwciał oraz krwinek białych.
Mleko przejściowe – pojawia się w 3-4 dobie po porodzie, gdy produkcja pokarmu gwałtownie wzrasta. Ma skład pośredni między siarą a mlekiem dojrzałym.
Mleko dojrzałe – jest niebieskawe, prześwitujące, jego produkcja przypada na 2-6 tydzień po porodzie. Zawiera więcej laktozy i tłuszczów zwiększających kaloryczność pokarmu.

(1) Problemy w laktacji . Materiały szkoleniowe część I. KUKP. 2005r.

Artykuł zaczerpnięty pracy :
FIZJOLOGIA LAKTACJI I JEJ WPŁYW NA TWORZENIE SIĘ WIĘZI MIĘDZY MATKĄ I DZIECKIEM
autor Sylwia Bieńkowska

Każda kobieta, bez względu na to, czy karmiła jej babka, matka, siostra jest w stanie wykarmić swoje dziecko. Odsetek…

Opublikowany przez Macierzyństwo w praktyce Czwartek, 30 marca 2017