Położna Doradca Laktacyjny Tel. 502 655 442

Ciąża

 

Przebieg ciąży

Ciąża to czas wyjątkowy. W ciągu 40 tygodni kształtuje się nowy organizm, ale zmienia się bardzo także mamusia. Ten czas dzieli się na trzy trymestry:
I trymestr – od zapłodnienia do 13 tygodnia ciąży,
II trymestr- od 14 do 27 tygodnia ciąży,
III trymestr – od 28 do 40 tygodnia ciąży.

40 tygodni oczekiwania – zobacz jak przez nie przejść i rozumieć co się z Tobą dzieje.

Ciąża jest bardzo ważnym i niezwykle niejednorodnym etapem, który u każdej kobiety zachodzi w innych okolicznościach i z innym nastawieniem. To pewne, że jest przeżyciem wyjątkowo intensywnym i mającym wpływ na nasze zdrowie nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne…

 

Jak twierdzi J. Raphael-Leff, ciąża to „(…) proces, w którym zmianom rozwojowym ulega tak płód, jak i kobieta”[1]. Ciąża to trudny okres dla kobiety. Na kobietę oddziałują wtedy czynniki biologiczne (hormony), psychologiczne (emocje) i społeczne (środowisko).

 

Poczęcie dziecka związane jest z przeżywaniem przez kobietę bardzo nasilonych emocji. Często są to przeciwstawne uczucia:

  • „szczęścia i strachu;
  • oczekiwania i niepewności;
  • wiary i wątpliwości;
  • ufności i niedowierzania”[2].

Różnice w psychice ciężarnej można wyróżnić na podstawie wieku przyszłej mamy. Młode kobiety przeważnie odczuwają lęk i obawy przed świadomością posiadania dziecka, zwłaszcza jeśli jest to  ciąża nieplanowana. Nieprzystosowanie do nowej roli może objawiać się depresją, brakiem radości czy zniechęceniem[3].

W innej sytuacji są kobiety, które przekroczyły 30-ty rok życia. Posiadają ustabilizowaną sytuację materialną oraz zawodową, są gotowe na poczęcie dziecka, a ich związki są trwałe i co najmniej kilkuletnie. W sytuacji poczęcia dziecka odczuwają radość, natomiast rzadko zdarzają się stany depresyjne i przygnębienie[4].

Pomimo ogromnej radości związanej z urodzeniem dziecka, wiele jednak kobiet doświadcza okresowej depresji po urodzeniu dziecka. Są to okresy trudne i cząsto wymagają  interwencji specjalisty.

[1] Bielawska-Batorowicz E., Psychologiczne aspekty prokreacji, Katowice 2006, Wydawnictwo Śląsk, s. 111.

[2] Kościelska M, Trudne macierzyństwo, Warszawa 1998, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, s. 38.

[3] Bielawska-Batorowicz E., Psychologiczne aspekty prokreacji, Katowice 2006, Wydawnictwo Śląsk, s. 121.

[4] Bartosz B., Doświadczanie macierzyństwa. Analiza narracja autobiograficznych, Wrocław 2002, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, s. 52.

Polecany produkt

 

Mustela Maternite Olejek przeciw rozstępom to specjalistyczny kosmetyk, który odżywia, wzmacnia oraz chroni skórę przed uszkodzeniami i wiotczeniem.

http://wciazy.familie.pl/artykuly/kalendarz-ciazy Posted by Macierzyństwo w praktyce on 24 września 2015

http://www.mjakmama24.pl/kalendarz-ciazy/ Posted by Szkoła Rodzenia Familia on 24 września 2015

 

https://parenting.pl/portal/kalendarz-ciazy