Położna Doradca Laktacyjny Tel. 502 655 442

Doula

Słowo „doula” (wymawiamy” doola „) pochodzi z języka greckiego oznacza „kobietę, która służy” i jest obecnie używane w odniesieniu do wyszkolonego i doświadczonego profesjonalisty, który zapewnia stałe fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki przed, podczas i zaraz po urodzeniu lub kto dostarcza wsparcia emocjonalnego i praktycznego w okresie połogu.

Termin ten został przywrócony do życia w USA przez Dana Rafaela, antropologa medycznego, który w swojej książce „The Tender Gift” promuje zalety kobiet-matek w nauczaniu innych kobiet na temat macierzyństwa.

Doulą najczęściej jest osoba o ograniczonej wiedzy medycznej, wyszkolona w celu zapewnienia intensywnego wsparcia emocjonalnego mamy w domu, lub w warunkach szpitalnych. Doula służy jako trener pracy i stałej pomocy, od skurczów w oddychaniu i masażu do dostarczania informacji dla matki i jej partnera. Celem pracy douli z mamą i jej partnerem jest usprawnienie komunikacji i zrozumienia z lekarzem, położną i pielęgniarką w okresie ciąży i połogu. Kiedy zatrudniasz doulę , zmniejsza się także stres partnera , co pozwala mu uczestniczyć w porodzie jako kochający ojciec i towarzysz, a nie kontroler. W idealnej sytuacji, doula i partner tworzą doskonały zespół wsparcia dla kobiety, wzajemnie się uzupełniając .

cropped-DSC06757.jpgJestem nietypową doulą , która oprócz doświadczeń własnych z tytułu urodzenia piątki dzieci jest wykwalifikowaną położną z tytułem magistra położnictwa. Takie zestawienie pozwala mi na szerokie spektrum działań dla dobra rodzącej kobiety.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia zadzwoń – tel. 502655442