Położna Doradca Laktacyjny Tel. 502 655 442

Atopowe zapalenie skóry (ang. atopic dermatitis )

Prześlij pliki
Egzema

 

Atopowe zapalenie skóry

(ang. atopic dermatitis, wyprysk atopowy, kiedyś – egzema, pokrzywka, świerzbiączka) jest chorobą skóry, zaliczaną do chorób atopowych.

Przyczynami atopowego zapalenia skóry są reakcje alergiczne. Jednak, kiedy choroba się rozwinie, zniknięcie pierwotnej przyczyny może nie wystarczyć do wyzdrowienia.

Przebieg choroby

Choroba może wystąpić już w pierwszych tygodniach życia, albo w wieku późniejszym.
Przebieg choroby i występowanie zmian na skórze mają różne nasilenie;
najczęściej zmiany chorobowe występują na twarzy, szyi, w zgięciach kończyn, ale mogą obejmować całe ciało (erytrodermia).
AZS mogą towarzyszyć inne choroby atopowe, najczęściej astma oskrzelowa.
Im wcześniejsze pojawienie się zmian chorobowych tym gorsze rokowania co do przebiegu choroby wieku późniejszym.

Atopowe zapalenie skóry ujawnia się zazwyczaj w dzieciństwie, obecnie dotyka ona ok. 10% ogółu dzieci – w 65% przypadków objawy AZS pojawią się w ciągu pierwszego roku życia,
u 90% przypadków AZS rozwija się przed piątym rokiem życia. Atopowe zapalenie skóry ma tendencję do wyciszania się wraz z wiekiem, nawet do zupełnego ustąpienia choroby.

Materiały zaczerpnięte ze strony www.atopowe-zapalenie.pl

ATOPIA

 

Termin wprowadzony przez Coka i Cooke˘a w 1923 r., oznacza genetycznie uwarunkowaną predyspozycję do rozwoju reakcji alergicznej typu natychmiastowego w odpowiedzi na alergeny środowiskowe, wnikające do organizmu ludzkiego poprzez błonę śluzową dróg oddechowych czy przewodu pokarmowego. Podstawowym czynnikiem decydującym o rozwoju objawów klinicznych są genetycznie uwarunkowane zaburzenia mechanizmów regulacyjnych, prowadzących do nadprodukcji przeciwciał klasy IgE. Najważniejszymi chorobami atopowymi są : atopowe zapalenie skóry , alergiczny nieżyt nosa i astma oskrzelowa.

 

Bibliografia:
opis zaczerpnięty z publikacji – Leksykon alergicznych chorób skóry i reakcji polekowych

Wojciecha Silnego, Magdaleny Czarneckiej-Operacz, Doroty Jenerowicz, Karoliny Olek-Hrab, Marii Żmudzińskiej oraz Ewy Teresiak-Mikołajczak

W książce znajdują się zarówno definicje, informacje z zakresu etiologii i patomechanizmu omawianych w nim jednostek chorobowych, dane epidemiologiczne, wskazówki dotyczące diagnostyki różnicowej czy koniecznych badań diagnostycznych, jak i zasady postępowania leczniczego. Leksykon obejmuje zatem relatywnie szeroki zakres zagadnień istotnych dla każdego lekarza klinicysty.

Poradnik o AZS

Praktyczny poradnik dla dzieci i niemowlaków cierpiących na atopowe zapalenie skóry, napisany przez matkę dwójki dzieci chorych na AZS.

Objawy AZS są inne u niemowląt, inne u dzieci starszych. U niemowląt AZS objawia się wysypką na buzi i nienaturalnie czerwonymi policzkami. Policzki stają się szorstkie i błyszczące – tzw. „lakierowane policzki”. Wysypka może przenieść się na zgięcia łokci i kolan, a także za uszy – tzw. „naderwane płatki uszne”. Skóra swędzi, więc dziecko się drapie i jest niespokojne. Może dojść do zakażenia zmienionych miejsc. U starszych dzieci AZS przekształca się w suche, zaczerwienione placki na skórze rąk, nadgarstków, łokci i kolan, pośladków, może się przenieść na całe ciało.

Zobacz więcej